media
РЕПУБЛИКА СРБИЈА
АУТОНОМНА ПОКРАЈИНА ВОЈВОДИНА

Покрајински секретаријат за образовање, прописе, управу и националне мањине – националне заједнице

Priopćenje povodom 16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama


Podsjećamo javnost da danas obilježavamo Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama i ujedno početak međunarodne kampanje «16 dana aktivizma borbe protiv nasilja nad ženama».
Nasilje nad ženama i djevojčicama jedno je od najrasprostranjenijih i najraširenijih kršenja ljudskih prava u svijetu. Podaci Svjetske zdravstvene organizacije pokazuju da je više od 30 posto žena u svijetu pretrpjelo nasilje od intimnog partnera ili članova obitelji.
Iskorjenjivanje nasilja nad ženama i djevojčicama je prvi korak ka globalnom miru i sigurnosti i čini okosnicu Agende za održivi razvoj do 2030. To je preduvjet za promidžbu, zaštitu i ostvarivanje ljudskih prava, rodne ravnopravnosti, demokracije i gospodarskog rasta. Jedini put ka sigurnom društvu jeste nulta tolerancija na nasilje. Ona je moguća promjenom društvene svijesti javnosti s jedne strane i pravodobnom procjenom situacije nasilja i reagiranja nadležnih tijela i institucija s druge strane. Zakoni koji se odnose na nasilje u obitelji i zaštitu žena, poput Zakona o sprečavanju nasilja u obitelji, predstavljaju važan korak, ali ključna je njihova dosljedna i učinkovita primjena. Institucije moraju biti brze, odgovorne i osnažene za reagiranje na svaki slučaj nasilja.
Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama je poziv na zajedništvo, solidarnost i akciju. Niti jedna žena ne smije biti prepuštena sama sebi u suočavanju s nasiljem - samo zajedničkim djelovanjem možemo stvoriti sigurno i pravedno društvo u kojem niti jedna žena neće biti prepoznata kao žrtva, već kao osoba koja je zaštićena, poštovana i ravnopravna.
Ujedinjeni Narodi proglasili su 1999. godine rezolucijom 54/134, 25. studeni kao Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama, kako bi se podigla svijest o činjenici da su žene širom svijeta žrtve seksualnog, psihičkog, fizičkog, obiteljskog nasilja, zlostavljanja i mnogih drugih vidova nasilja.
Kampanja „16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama“ je globalna inicijativa koja se obilježava svake godine od 25. studenoga - Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, do 10. prosinca - Međunarodnog dana ljudskih prava. Ova kampanja ima za cilj, kroz realizaciju različitih aktivnosti, ukazati na činjenicu da je rodno utemeljeno nasilje problem ljudskih prava i iskaže solidarnost sa ženama širom svijeta, koje se organizirano bore protiv nasilja nad ženama.
Ovogodišnja kampanja pod sloganom „Ka Pekingu +30: UNiTE za okončanje nasilja nad ženama i djevojčicama“ posvećena je 30. godišnjici revizije provedbe Pekinške deklaracije i Platforme za akciju, dokumenata koji se smatraju ključnim u globalnom nastojanju za ostvarivanje rodne ravnopravnosti i unapređenja položaja žena u društvu. Ovi dokumenti nisu samo političke izjave, već i konkretni vodiči za djelovanje na nacionalnoj i međunarodnoj razini.
MREŽA „ŽIVOT BEZ NASILJA“, kojom od osnivanja koordinira Pokrajinski pučki pravobranitelj – ombudsman, okuplja institucije koje se bave nasiljem u obitelji s teritorija AP Vojvodine - centre za socijalni rad, sudove, tužiteljstva, policijske uprave, zdravstvene ustanove, pokrajinske institucije i druge relevantne ustanove i organizacije u cilju poboljšavanja pristupa problemu nasilja nad ženama i nasilja u obitelji, pridonoseći na taj način jačanju njihovih kapaciteta za provedbu propisa u ovom području.
Koordinacijski tim Mreže čine predstavnice i predstavnici pokrajinskih tajništava, Zavoda za ravnopravnost spolova i Zavoda za socijalnu skrb, a zadatak ovog tima je da organizira i realizira obrazovne aktivnosti i kampanje za podizanje razine svijesti najšire javnosti o nasilju prema ženama, odnosno u obitelji i rodno utemeljenom nasilju.

Članovi i članice Mreže podsjećaju da je od početka 2024. godine, prema dostupnim podacima, u obiteljsko partnerskom kontekstu u Srbiji ubijeno najmanje 17 žena. Femicid je često posljedica dugotrajnog nasilja, i prema istraživanjima, većina slučajeva nasilja ostaje neprijavljena. Prepreke koje žene doživljavaju prilikom prijavljivanja nasilja uključuju nedostatak povjerenja u institucije, društvenu stigmu, strah od odmazde, ekonomsku ovisnost i kulturu šutnje.
U tom kontekstu, Mreža „Život bez nasilja“ apelira na građanke i građane, kao i na institucije, da na svaku situaciju nasilja reagiraju odgovorno i solidarno, jer nasilje ne smije biti prihvaćeno niti kao oblik rješavanja konflikata, niti kao dio obiteljskih odnosa.
Članice Mreže također podsjećaju da izvještavanje medija o nasilju nad ženama mora biti osjetljivo, odgovorno i etičko i istodobno pozivaju sve medije da ispune ovu društvenu odgovornost tako što će u svom izvještavanju uskladiti svoje aktivnosti s najvišim etičkim standardima i principima ljudskih prava.

Važni brojevi:
POLICIJA:
Hitni pozivi 192
Prijava nasilja u obitelji 0800-100-600
(0-24 sati, besplatan poziv)
SOS VOJVODINA – TELEFON ZA ŽENE U SITUACIJI NASILJA:
0800 10 10 10
(Svakog radnog dana od 10 do 20 sati, besplatan poziv)
Ili se obratiti putem e-mail adrese:
mreza.sos.vojvodina@gmail.com

Smjernice za etičko izvještavanje o nasilju nad ženama:
https://ravnopravnost.org.rs/wp-content/uploads/2023/05/Smernice_Medijsko-izvestavanje.pdf

22.11.2024