Közlemény a 16 nap aktivizmus a nők elleni erőszak megszüntetéséért kampány kapcsán
Emlékeztetjük a nyilvánosságot, hogy ma a nők elleni erőszak megszüntetésének nemzetközi napját, valamint a 16 nap aktivizmus a nők elleni erőszak megszüntetéséért elnevezésű nemzetközi kampány kezdetét ünnepeljük.
A nők és a lányok elleni erőszak az egyik legelterjedtebb és legsúlyosabb formája az emberi jogok megsértésének a világon. Az Egészségügyi Világszervezet adatai szerint a világon élő nők több mint 30%-a szenved el párkapcsolaton- és családon belüli erőszakot.
A nők és a lányok elleni erőszak felszámolása az első lépés a globális béke és biztonság megteremtése felé vezető úton, illetve ez képezi a 2030-ig tartó Fenntartható Fejlődési Keretrendszer alapját is. Mindezek előfeltételei az emberi jogok, a nemek közötti egyenjogúság, a demokrácia és a gazdasági növekedés előmozdításának, védelmének és érvényesítésének. Az egyetlen járható út a biztonságos és békés társadalomig nem más, mint az erőszakkal szembeni zéró tolerancia.
Ez egyrészt a társadalmi tudatosság megváltoztatásával, másrészt az erőszakos helyzetek időbeni felismerésével, valamint az illetékes szervek és intézmények megfelelő reagálásával érhető el. A családon belüli erőszak megelőzésére, illetve a nők védelmére vonatkozó törvények, mint például a családon belüli erőszak megelőzéséről szóló törvény, jelentős lépést jelentenek, de kulcsfontosságú a következetes és hatékony végrehajtásuk. Az intézményeknek gyorsan, felelősségteljesen és megerősítetten kell reagálniuk minden egyes erőszakos esetre.
A nők elleni erőszak megszüntetésének nemzetközi napja egy összefogásra, szolidaritásra és cselekvésre vonatkozó felhívás. Egyetlen nő sem maradhat magára az erőszakkal történő szembesülés alkalmával, hisz csak közös cselekvéssel teremthetünk biztonságos és igazságos társadalmat, amelyben egyetlen nőt sem áldozatként azonosítunk, hanem olyan személyként, aki védelmet és tiszteletet élvez, valamint egyenrangú.
Az Egyesült Nemzetek Szervezete 1999-ben az 54/134-es számú határozatával november 25-ét a nők elleni erőszak megszüntetésének nemzetközi napjává nyilvánította, hogy felhívja a figyelmet arra a tényállásra, hogy a nők világszerte szexuális, pszichikai, fizikai, családon belüli erőszak, bántalmazás és számos más erőszakforma áldozatai.
A 16 nap aktivizmus a nők elleni erőszak megszüntetéséért kampány egy globális szintű kezdeményezés, amelyet minden évben november 25-én, a nők elleni erőszak megszüntetésének nemzetközi napján, indítanak útjára, és december 10-én, az emberi jogok világnapján, zárnak le. A kampány célja, hogy különböző tevékenységek útján rámutasson a nemi alapú erőszak emberi jogi problémájának tényére, valamint együttérzést tanúsítson a világ minden táján élő azon nők irányába, akik szervezetten küzdenek a nők elleni erőszak ellen.
Az idei kampány a Peking felé +30: UNiTE a nők és lányok elleni erőszak megszüntetéséért jelmondatot viseli, és a Pekingi Nyilatkozat, illetve Cselekvési Platform végrehajtási felülvizsgálata 30. évfordulójának állít emléket, hisz ezek a dokumentumok kulcsfontosságúak a nemek közötti egyenjogúság megvalósítása és a nők társadalmi helyzetének javítása érdekében tett globális erőfeszítések tekintetében. Hisz nem csupán politikai nyilatkozatok, hanem konkrét cselekvési útmutatók is, nemzeti és nemzetközi szinten egyaránt.
Az ERŐSZAKMENTES ÉLET HÁLÓZATOT, amelynek munkáját az alapítás óta a Tartományi Polgári Jogvédő – Ombudsman koordinálja, olyan Vajdaság Autonóm Tartomány területén székhellyel rendelkező intézmények alkotják, amelyek a családon belüli erőszakkal foglalkoznak, éspedig: a szociális központok, a bíróságok, az ügyészségek, a rendőrigazgatóságok, az egészségügyi intézmények, a tartományi intézmények, illetve más releváns intézmények és szervezetek, azzal a céllal, hogy javítsák a nők elleni erőszak és a családon belüli erőszak problémájához való hozzáférést, ily módon hozzájárulva az említett intézményeknek a szóban forgó területen hozott előírások végrehajtási kapacitásainak megerősítéséhez.
A Hálózat koordinációs csapatát a tartományi titkárságok, a Nemek Közötti Egyenjogúsággal Foglalkozó Tartományi Intézet és a Szociális Védelmi Intézet képviselői alkotják. A csapat feladata pedig nem más, mint oktatási tevékenységek és kampányok szervezése, illetve lebonyolítása, amelyek célja a nyilvánosság széles körű tájékoztatása a nők elleni erőszakról, a családon belüli és a nemi alapú erőszakról.
A Hálózat tagjai arra hívják fel a figyelmet, hogy a rendelkezésre álló adatok alapján Szerbiában a 2024-es év eleje óta családi-partneri tekintetben legalább 17 nőt gyilkoltak meg. A nőgyűlöletből fakadó gyilkosság gyakran a hosszan tartó erőszak következménye, és a felmérések alapján az erőszakos esetek többsége bejelentetlen marad. Az erőszak bejelentése során a nők számos akadályba ütköznek, mint például az intézményekbe vetett bizalom hiánya, a társadalmi megbélyegzés, a megtorlástól való félelem, a gazdasági függőség és a hallgatás kultúrája.
E tekintetben az Erőszakmentes élet hálózat felszólítja a polgárokat és az intézményeket, hogy minden erőszakos helyzetre felelősségteljesen és együttérzően reagáljanak, mivel az erőszak sem a konfliktusok megoldásának módjaként, sem a családi kapcsolatok részeként nem fogadható el.
A Hálózat tagjai továbbá emlékeztetnek arra, hogy a nők elleni erőszakról szóló valamennyi médiajelentésnek érzékenynek, felelősségteljesnek és etikusnak kell lennie. Egyúttal felszólítják a média képviselőit, hogy teljesítsék társadalmi felelősségüket, és jelentéseikben a legmagasabb etikai normáknak és emberi jogi alapelveknek megfelelően járjanak el.
Fontos telefonszámok:
RENDŐRSÉG:
Sürgősségi hívások: 192
Családon belüli erőszak bejelentése: 0800-100-600
(0-24 órában, ingyenes hívás)
SOS VAJDASÁG – SEGÉLYVONAL ERŐSZAKOT ELSZENVEDŐ NŐKNEK:
0800 10 10 10
(Munkanapokon 10:00-tól 20:00 óráig, ingyenes hívás)
vagy forduljon hozzánk e-mailben:
mreza.sos.vojvodina@gmail.com
Irányelvek a nők elleni erőszakról szóló etikus tudósításhoz:
https://ravnopravnost.org.rs/wp-content/uploads/2023/05/Smernice_Medijsko-izvestavanje.pdf