media
РЕПУБЛИКА СРБИЈА
АУТОНОМНА ПОКРАЈИНА ВОЈВОДИНА

Покрајински секретаријат за образовање, прописе, управу и националне мањине – националне заједнице

Državni stručni ispit za rad u tijelima uprave


Pokrajinsko tajništvo za obrazovanje, propise, upravu i nacionalne manjine – nacionalne zajednice organizira i provodi polaganje državnog stručnog ispita za zaposlenike u tijelima uprave na teritoriju AP Vojvodine.

Pitanja od značaja za provedbu državnog stručnog ispita preciznije su uređena Uredbom o državnom stručnom ispitu, koja se primjenjuje od 1. siječnja 2021. godine.

Osobe koje su obvezne polagati državni stručni ispit:
• državni službenik koji je zasnovao radni odnos na neodređeno vrijeme, ako nema položen državni stručni ispit, odnosno drugi ispit koji je sukladno zakonu propisan kao iznimka od polaganja državnog stručnog ispita, osoba koja je na probnom radu i vježbenik u državnom tijelu;
• državni službenik koji je premješten na radno mjesto razvrstano u najniže zvanje sa stečenim dodatnim obrazovanjem, prema programu državnog stručnog ispita za stupanj obrazovanja koji je stekao dodatnim obrazovanjem;
Državni stručni ispit mogu polagati i:
• osobe s kojima je, sukladno zakonu, sklopljen ugovor o stručnom osposobljavanju bez naknade, radi stručnog osposobljavanja, odnosno stjecanja radnog iskustva i uvjeta za polaganje državnog stručnog ispita;
• druge osobe zainteresirane za rad na poslovima za koje je uvjet položen državni stručni ispit, a koje su se osposobile za samostalan rad u struci, odnosno samostalno obavljanje poslova i imaju stečeno radno iskustvo u struci u trajanju koje je uvjet za polaganje državnog stručnog ispita u stupnju stručne spreme, odnosno obrazovanja odnosne osobe;
• osobe koje nemaju položen državni stručni ispit, a prijavile su se na javni natječaj za popunjavanje položaja u državnom tijelu, sukladno propisima o državnim službenicima, odnosno za popunjavanje položaja u autonomnoj pokrajini, jedinici lokalne samouprave i gradu Beogradu, sukladno propisima o zaposlenicima u autonomnim pokrajinama i jedinicama lokalne samouprave.
Odredbe ove uredbe primjenjuju se na službenike koji su dužni položiti državni stručni ispit sukladno zakonu koji uređuje prava i dužnosti iz radnog odnosa zaposlenika u tijelima autonomnih pokrajina i jedinicama lokalne samouprave, kao i na zaposlenike kod drugih imatelja javnih ovlaštenja koji obavljaju povjerene poslove državne uprave.


NAČIN PRIJAVE
ZAHTJEV ZA POLAGANJE DRŽAVNOG STRUČNOG ISPITA
Zahtjev za polaganje državnog stručnog ispita podnosi se Pokrajinskom tajništvu za obrazovanje, propise, upravu i nacionalne manjine – nacionalne zajednice, Bulevar Mihajla Pupina br. 16, 21000 Novi Sad.

Zahtjev podnosi tijelo državne uprave, odnosno drugo tijelo ili organizacija, gdje je kandidat zaposlen, a može ga podnijeti i sam kandidat. Pokrajinski tajnik za obrazovanje, propise, upravu i nacionalne manjine – nacionalne zajednice rješenjem odlučuje o zahtjevu za polaganje ispita. Kandidat se najkasnije 30 dana prije započetog ispita obavještava o datumu, mjestu, vremenu i visini naknade za polaganje ispita.

Zahtjev za polaganje državnog stručnog ispita podnosi se na propisanom obrascu:
za kandidate s visokim obrazovanjemObrazac 1;
za kandidate sa srednjim obrazovanjemObrazac 2.

Podaci se u obrazac zahtjeva upisuju elektroničkim putem.

DOKUMENTA KOJA se podnose uz zahtjev za polaganje državnog stručnog ispita

Državni službenici i službenici u jedinicama lokalne samouprave

• rješenje o zasnivanju radnog odnosa na neodređeno vrijeme, odnosno rješenje o zasnivanju radnog odnosa vježbenika na određeno vrijeme;
• rješenje o utvrđenoj obvezi polaganja ispita;
• ovjerena preslika diplome o stečenom obrazovanju;
• preslika osobne iskaznice
.
Državni službenik premješten na radno mjesto razvrstano u najniže zvanje sa stečenim dodatnim obrazovanjem:
• rješenje o premještaju na radno mjesto razvrstano u najniže zvanje sa stečenim dodatnim obrazovanjem;
• rješenje o utvrđenoj obvezi polaganja ispita;
• ovjerena preslika diplome o stečenom obrazovanju;
• preslika osobne iskaznice.

Osobe s kojima je sklopljen ugovor o stručnom osposobljavanju bez naknade, radi stručnog osposobljavanja, odnosno stjecanja radnog iskustva i uvjeta za polaganje državnog stručnog ispita:
• ugovor o stručnom osposobljavanju bez naknade, radi stručnog osposobljavanja, odnosno stjecanja radnog iskustva i uvjeta za polaganje ispita;
• ovjerena preslika diplome o stečenom obrazovanju;
• preslika osobne iskaznice.

Osobe zainteresirane za rad na poslovima za koje je uvjet položen državni stručni ispit:
• ovjerena preslika diplome o stečenom obrazovanju;
• uvjerenje (potvrda) o osposobljenosti za samostalan rad, odnosno obavljanje poslova i stečenom radnom iskustvu u struci u trajanju koje je uvjet za polaganje ispita u stupnju stručne spreme, odnosno obrazovanja odnosne osobe;
• preslika osobne iskaznice.

Osobe koje nemaju položen državni stručni ispit, a prijavile su se na javni natječaj za popunjavanje položaja:
• ovjerena preslika diplome o stečenom obrazovanju;
• uvjerenje (potvrda) o osposobljenosti za samostalan rad, odnosno obavljanje poslova i stečenom radnom iskustvu u struci u trajanju koje je uvjet za polaganje ispita u stupnju stručne spreme, odnosno obrazovanja odnosne osobe;
• dokaz o prijavi na javni natječaj za popunjavanje položaja u državnom tijelu, odnosno tijelu autonomne pokrajine, jedinice lokalne samouprave ili grada Beograda;
• preslika osobne iskaznice.

Državni stručni ispit za kandidate s visokim obrazovanjem

Državni stručni ispit za kandidate sa stečenim visokim obrazovanjem na osnovnim akademskim studijima u opsegu od najmanje 240 ECTS bodova, master akademskim studijima, specijalističkim akademskim studijima, specijalističkim strukovnim studijima, odnosno na osnovnim studijima u trajanju od najmanje četiri godine ili specijalističkim studijima na fakultetu i kandidate sa stečenim visokim obrazovanjem na osnovnim akademskim studijima u opsegu od 180 ECTS bodova, osnovnim strukovnim studijima, odnosno na studijima u trajanju do tri godine, obuhvaća sljedeće ispitne predmete:
1) Ustavno uređenje;
2) Sustav državne uprave;
3) Upravni postupak i upravni spor;
4) Uredsko poslovanje;
5) Radno zakonodavstvo;
6) Osnove sustava Europske unije.


Područja koja čine sadržaj ispitnih predmeta sadržana su u Programu državnog stručnog ispita – ZA KANDIDATE S VISOKIM OBRAZOVANJEM.

Državni stručni ispit za kandidate sa srednjim obrazovanjem

Državni stručni ispit za kandidate sa stečenim srednjim obrazovanjem obuhvaća sljedeće ispitne predmete:

1) Ustavno uređenje i osnove sustava državne uprave;
2) Upravni postupak;
3) Uredsko poslovanje;
4) Osnove radnog zakonodavstva;
5) Osnove sustava Europske unije.

Područja koja čine sadržaj ispitnih predmeta navedena su u Programu državnog stručnog ispita – ZA KANDIDATE SA SREDNJIM OBRAZOVANJEM.

Pokrajinski tajnik formirao je ispitna povjerenstva za polaganje državnog stručnog ispita za državne službenike s visokim i srednjim obrazovanjem.

Ispiti se organiziraju više puta tijekom mjeseca, tijekom cijele godine, osim u kolovozu.

Nakon položenog ispita, izdaje se uvjerenje o položenom državnom stručnom ispitu, koje ‒ na zahtjev kandidata ‒ može biti i dvojezično. Dvojezično uvjerenje ispisuje se na srpskom jeziku i na jednom od jezika manjinskih nacionalnih zajednica, koji su u službenoj uporabi u tijelima uprave AP Vojvodine (mađarski, slovački, hrvatski, rumunjski i rusinski jezik).

Za sve informacije u vezi sa stručnim ispitima možete se obratiti
Ankici Jukić-Mandić – tajnici ispitnih povjerenstava
(ured 68/I.; tel. 021/487 4213)
Elviri Štrbac – tajnici ispitnih povjerenstava
(ured: 68/I.; tel. 021/487 4460).

Primjer Potvrde o stečenom radnom iskustvu u struci Preuzmi

Materijali za pripremu:

Priručnik za polaganje Državnog stručnog ispita 2019 – drugo izmijenjeno i dopunjeno izdanje Preuzmi

Propisi kojima je reguliran državni stručni ispit:
Uredba o programu i načinu polaganja državnog stručnog ispita („Službeni glasnik RS“, broj: 86/19)
Zakon o državnoj upravi („Službeni glasnik RS“, broj: 79/2005, 101/2007, 95/2010, 99/2014, 47/2018 i 30/2018 – drugi zakon)
Zakon o državnim službenicima („Službeni glasnik RS”, broj: 79/05, 81/05, 64/05, 64/07, 67/07, 116/08 104/09 i 99/14) članci 100–102.
Zakon o utvrđivanju nadležnosti Autonomne Pokrajine Vojvodine („Službeni glasnik RS”, broj: 99/09, 67/12 – Odluka US RS Broj Iuz-353/2009)
Zakon o zaposlenicima u autonomnim pokrajinama i jedinicama lokalne samouprave („Službeni glasnik RS“, broj: 21/2016, 113/2017-I – drugi zakon i 95/2018) Preuzmi


Službene evidencije

Sve imenske riječi koje se u ovom tekstu koriste u muškom rodu, a imaju i ženski rod, podrazumijevaju istodobno i te iste imenske riječi u ženskom rodu.

13.01.2021